Ładowanie

LED jest światłem przyszłości

Tym jednym zdaniem moglibyśmy podsumować naszą obecność na 3 Kongresie Oświetleniowym LED Polska 2017. Posłuchaliśmy ciekawych prezentacji dotyczących projektowania oświetlenia zintegrowanego  oraz trendów, które czekają nas w najbliższych latach. Jedno jest pewne – globalne trendy przyspieszają zapotrzebowanie na inteligentne systemy oświetleniowe, które będą z jednej strony pomagały dbać o ekologię, a z drugiej będą ułatwiały nam wszystkim życie. Zwłaszcza te połączone za chwilę z Internetem Rzeczy.

Przez ostatnie 10 lat technologia LED pozwoliła zredukować koszty oświetlenia o 20% rocznie, podwyższono w produkcji jakość barwy światła oraz zwiększono skuteczność świetlną. Wszystko to oczywiście osiągnęli czołowi producenci oświetlenia, których komponenty i produkty wykorzystujemy w naszych realizacjach.
Z przyjemnością zauważyliśmy trend w technologii LED – badania i piękne efekty  nad oddziaływaniem światła na człowieka. To dziedzina, która od lat nas fascynuje. Cała linia oświetlenia, którą stopniowo wprowadzamy i chcemy w najbliższej przyszłości spopularyzować jeszcze bardziej  na polskim  rynku - jest bliska filozofii Human Light, a więc światła przyjaznego człowiekowi.

Projektowanie zintegrowanego oświetlenia
Kolejnym tematem, którym od lat się zajmujemy, jest projektowanie oświetlenia zintegrowanego z warunkami zewnętrznymi. Od wielu lat w naszych projektach staramy się doradzać klientom, jakiego rodzaju technologii, barwy i natężenia światła powinni stosować w danym pomieszczeniu. To także był jeden z tematów poruszanych na tegorocznym kongresie. By dobrać odpowiednie oświetlenie, należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie i ustawienie okien w ciągu dnia oraz wiele nie zrozumiałych dla przeciętnego użytkownika parametrów.

OLED niebawem będzie konkurencją dla LED
Podczas kongresu prognozowano, że za 10 lat rynek oświetleniowy podzieli się pomiędzy dwie technologie: LED i OLED. OLED ma być lepszą, bardziej zaawansowaną technologią. Ma mieć niski współczynnik przykrego olśnienia (UGR), niską temperaturę pracy i szerokie spektrum oświetlenia.

Wirtualna rzeczywistość
To, co nas zachwyciło najbardziej podczas kongresu oświetlenia LED Polska 2017, był film przygotowany przez firmę Philips. Film mogliśmy obejrzeć nakładając okulary VR. Wrażenia były niesamowite! Po nałożeniu okularów ukazywała się przed oczami perspektywa wielkiego miasta przyszłości, które obserwowało się z dachu wieżowca. Miasto zaprojektowane był z wykorzystaniem najnowszych technologii inteligentnych systemów oświetlenia. Obraz widziany przez okulary był tak realny, że ukazywał zarówno niebo, ludzi siedzących za oknami wieżowców, spacerujących po ulicach, jak też blisko znajdujące się budynki. Całe miasto wypełnione było pięknie zaprojektowanym oświetleniem. Fontanny świateł płynące na dole przeplatane były iluminacjami oświetlającymi przestrzenie architektoniczne. Świetlne drony przenosiły przedmioty. Na filmie dopracowano każdy detal, tworząc Miasto Przyszłości w roku 2030.
Tutaj możecie zobaczyć ten film, choć bez okularów VR to zupełnie inne wrażenia: https://www.youtube.com/watch?v=jOnSbxVRdOA

Co dalej?

Nowoczesne technologie w oświetleniu przyciągają na tego typu zjazdy, kongresy i  zachwycają możliwością  innowacyjności. Cieszy nas to, że czołowi producenci i w ślad za tym importerzy  dbają o jakość produktów i idą między innymi w kierunku szukania rozwiązań coraz bardziej nam przyjaznych i  dbających o nasze zdrowie. Możliwości, jakie daje na przykład niebieskie światło wykorzystywane będą na coraz szerszą skalę w światłoterapii.

Z drugiej zaś strony stosunkowo niewielka jeszcze świadomość naszego społeczeństwa i ogólny zachwyt nad technologią LED pozwala na usypianie nas poprzez  sprowadzanie i popularyzowanie przez wielu importerów kiepskich jakościowo produktów LED. Traktują  technologie LED jak  kiedyś „nowalijki” na wiosnę, kierując się ideą „wszystko się sprzeda”.       

Wiemy jednocześnie, jak trudno przebić się do świadomości  z  bardzo dobrą jakością  ledów i na przekór tym tendencjom sami korzystamy jedynie z produktów i komponentów oświetlenia, co do których  nie mamy wątpliwości. Naszym klientom proponujemy już od 10 lat   zawsze sprawdzone produkty oświetleniowe.

Wysłuchaliśmy też wystąpienia dotyczącego norm, zaleceń europejskich, publikacji naukowych między innymi nt. zagrożeń fotobiologicznych, rozporządzeniach i dyrektywach  ministra pracy i polityki społecznej jak obchodzić się ze światłem.

Kongres oświetleniowy LED Polska 28-29 listopada 2017