Ładowanie

Nasz projekt podświetlenia powierzchni Barrisoli w jednym z najbardziej prestiżowych biurowców w Warszawie, Proximo, powstał przy współpracy z firmą Hochtief Polska, będącym generalnym wykonawcą robót, oraz z warszawskim autoryzowanym reprezentantem Barrisol, Romanem Staniewiczem, właścicielem firmy Alfa. Proximo to kompleks biurowy najwyższej klasy, którego pierwszy budynek został oddany do użytku w 2016 roku, natomiast drugi – rok później. Obiekty usytuowane są w obrębie biznesowego centrum na warszawskiej Woli, tuż obok Ronda Daszyńskiego. Nazwa tych olśniewających biurowców nawiązuje do Proximy Centauri, czyli gwiazdy znajdującej się najbliżej Słońca. Głównym atutem biurowców jest bowiem ich lokalizacja – Proximo znajduje się w ścisłym centrum Warszawy i jest doskonale skomunikowane z resztą miasta.

 

W jaki sposób powstawał projekt wnętrz Proximo?

Jesteśmy dumni, że w trakcie realizacji tego niezwykłego zlecenia mogliśmy współpracować z wieloma wspaniałymi i utalentowanymi osobami. Projekt wnętrz lobby został przygotowany przez włoską pracownię architektoniczną Pininfarina. Po zaprezentowaniu architektom całej gamy najwyższej jakości modułów LED i wnikliwym przeanalizowaniu założeń projektowych, przystąpiliśmy do prac. Ustaliliśmy moc i rozstaw modułów ledowych, które docelowo miały podświetlać napięte folie. Podczas przygotowywania projektu nasz zespół korzystał przede wszystkim ze swojego bogatego doświadczenia, choć z pomocą przyszedł nam także komputerowy program kalkulacyjny Dialux. Ostatecznie potwierdził on naszą koncepcję i spełnienie założeń estetyczno-projektowych. Poniżej fragment wizualizacji jednego z trzynastu holi windowych.

 

projekt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozytywne rezultaty testu oświetlenia

Kolejnym wyzwaniem było zamontowanie oświetlenia w tak zwanym mockup-ie. Przeprowadzone testy próbnego światła pozwoliły ostatecznie potwierdzić wybór typu oświetlenia. Nasze przypuszczenia co do ilości światła i wymagań estetycznych – równomiernie podświetlonej powierzchni Barrisola – spełniły się i koncepcja została zaakceptowana przez architektów oraz inwestora. Odczytane podczas prób oświetleniowych wyniki średniego natężenia oświetlenia, które prezentujemy poniżej, pokryły się z wynikami otrzymanymi w programie komputerowym.

 

schemat

 

Mogliśmy więc spokojnie przystąpić do rozrysowania schematu połączeń. Zakres naszego opracowania to podświetlenie trzynastu sztuk sufitów Barrisol w holach windowych oraz dwie mniejsze powierzchnie. Poniżej poglądowe schematy połączeń.

 

schemat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

schemat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

schemat

 

Jak działają nasze systemy?

Techniczną i praktyczną ciekawostką jest to, że każdy z sufitów został wyposażony w sterownik nadrzędny współpracujący z czujnikiem ruchu w taki sposób, że moc świecenia modułów ledowych jest dostosowywana do natężenia ruchu w holach windowych. Po wykryciu ruchu światło jest włączane i świeci z pełną mocą. W momencie, gdy ruch zanika, moduły ledowe są ściemniane do wybranej wcześniej wartości od 10% do 100% lub w ogóle się wyłączają (po naciśnięciu przycisku „0” na pilocie). Ściemnianie modułów LED wydłuża ich żywotność.

Poniżej przedstawiamy ostateczny wygląd sufitów.

 

 wygląd sufitów

wygląd sufitów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym wyróżnia się Proximo?

Głównym założeniem projektu budowy kompleksu biurowego Proximo było ograniczenia zapotrzebowania na energię, zminimalizowanie zanieczyszczenia, jakie obiekt emituje do środowiska, a także stworzenie wyjątkowo przyjaznej przestrzeni do pracy. Proximo to niezwykły budynek, którego powierzchnia biurowa, handlowo-usługowa, a także parkingi wyposażone są w najnowocześniejsze, inteligentne systemy. Za pomocą zdalnie kontrolowanych instalacji, takich jak nasze sterowanie światłem, udało nam się oddać w ręce Klientów obiekt, który jest jednocześnie wygodny w użytkowaniu i prawdziwie spektakularny. W trakcie realizacji tego ważnego zlecenia mogliśmy nie tylko podzielić się naszą wiedzą, ale również zdobyć nowe doświadczenia, dzięki którym nasza praca stała się jeszcze bardziej wartościowa.