Ładowanie

Od projektu do efektu

Od projektu do efektu czyli jak został zrealizowany projekt podświetlenia powierzchni Barrisoli w jednym z najbardziej prestiżowych biurowców w Warszawie - Proximo.

Nasz projekt podświetlenia powierzchni Barrisoli powstał przy współpracy z firmą Hochtief Polska – generalnym wykonawcą robót oraz z warszawskim autoryzowanym reprezentantem Barrisol - Alfa p. Romanem Staniewiczem. Projekt wnętrz lobby został przygotowany przez włoską pracownię architektoniczną Pininfarina.

Po zaprezentowaniu architektom całej gamy naszych modułów LED - najwyższej jakości - i wnikliwym przeanalizowaniu założeń projektowych przystąpiliśmy do prac projektowych. Ustaliliśmy moc i rozstaw modułów ledowych, które docelowo miały podświetlać napięte folie. Oprócz naszego doświadczenia jak zawsze z pomocą przyszedł nam komputerowy program kalkulacyjny Dialux, który ostatecznie potwierdził naszą koncepcję i spełnienie założeń estetyczno-projektowych. Poniżej fragment wizualizacji jednego z trzynastu holi windowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym wyzwaniem było zamontowanie oświetlenia w tzw. mockup-ie. Zainstalowane „na próbę” światło miało ostatecznie potwierdzić wybór oświetlenia. Nasze przypuszczenia co do ilości światła i wymagań estetycznych - równomiernie podświetlonej powierzchni Barrisola - spełniły się i koncepcja ostatecznie została zaakceptowana przez architektów oraz inwestora. Odczytane podczas prób oświetleniowych wyniki średniego natężenia oświetlenia, które prezentujemy poniżej, pokryły się z wynikami otrzymanymi w programie komputerowym.

Mogliśmy więc spokojnie przystąpić do rozrysowania schematu połączeń. Zakres naszego opracowania to podświetlenie trzynastu sztuk sufitów Barrisol w holach windowych oraz dwie mniejsze powierzchnie. Poniżej poglądowe schematy połączeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Techniczną i praktyczną ciekawostką jest to, że każdy z sufitów został wyposażony w sterownik nadrzędny współpracujący z czujnikiem ruchu, w taki sposób, że moc świecenia modułów LED-owych jest dostosowywana do natężenia ruchu w holach windowych. Po wykryciu ruchu światło jest załączane i świeci ze 100% mocą. W momencie, gdy ruch zanika, moduły LED-owe są ściemniane do wybranej wcześniej wartości od 10% do 100% lub w ogóle się wyłączają (po naciśnięciu przycisku „0” na pilocie).  Ściemnianie modułów LED wydłuża ich żywotność.

Poniżej ostateczny wygląd sufitów.