Ładowanie

Dobrze zaprojektowane oświetlenie w domu nie tylko rozjaśni wszystkie przestrzenie użytkowe, ale również wprowadzi przyjemny nastrój w ich wnętrzu. Poza tym, że światło pozwala mieszkańcom na normalne  przebywanie w domu, kiedy jest ciemno, to również - profesjonalnie zaprojektowane oświetlenie - może pomóc w zminimalizowaniu negatywnych skutków związanych z zaburzeniem rytmu dobowego.

Należy pamiętać bowiem, że już sam brak snu w nocy jest pewnym zachwianiem naturalnego trybu i źle dobrane oświetlenie w domu może prowadzić do zaburzeń snu, apatii czy depresji. Co więcej, odpowiednie oświetlenie otoczenia jest np. gwarancją wydajności w pracy, co ma szczególne znaczenie w dobie pracy zdalnej, ale również jest niezbędne do jakościowego odpoczynku.

O czym pamiętać tworząc oświetlenie domu?

Wyróżnia się kilka głównych zasad, o których warto pamiętać zawsze, projektując oświetlenie domu od podstaw lub  wprowadzając w nim pewne zmiany.

  1. Barwa światła. Zależnie od oświetlanej strefy można postawić na ciepłe i zimne barwy. Do przestrzeni relaksu — sypialni czy salonu zaleca się wybór ciepłego światła, które pozwala się odprężyć, z kolei do gabinetu lepiej wybrać barwę neutralną lub zimną, które stymulują czujność i koncentrację.
  2. Równomierność. W pomieszczeniach, w których spędzamy czas wolny, warto zdecydować się na rozproszone światło, a w pokojach, gdzie pracujemy przeciwnie. Oświetlenie biurka powinno lekko wzmocnione, a otoczenie  powinno być o stopień niższe, by nie wpływać negatywnie na wzrok.
  3. Różne źródła światła. Dobrze jest mieć możliwość oświetlenia z różnych miejsc i regulacji kierunku światła z niektórych. Zmianę natężenia wprowadzamy  w pomieszczeniu  poprzez regulację mocy lampy  lub  np. poprzez zapalenie następnej lampy.
  4. Podział światła na główne, funkcyjne i dekoracyjne.
  5. Podział pomieszczenie na strefy, z czego każda może być doświetlana innym źródłem, poza światłem głównym.