Ładowanie

Spotkanie, na które długo czekałem - Krzysztof Nowakowski zachwycony kreatywnością włoskiego architekta.

Prezentacja twórczości włoskiego architekta Alfonso Femia była dla mnie szczególnym wydarzeniem w trakcie Targów Światła 2018 w Warszawie. To najwyższy poziom architektury w interakcji z przestrzenią i światłem. Wzajemnie oddziaływanie między światłem sztucznym, a naturalnym w projektach pana Femia zachwyciły mnie.

Wszystkie prezentowane obiekty (banki, obiekty biurowe, szkoły, szpitale, uniwersytety, muzea) przestrzegają ścisłej relacji między architekturą a ludźmi. Projekty sławnego włoskiego architekta "przemycają" historię miejsc, w których mają powstawać. Przebogata wyobraźnia arch. Alfonso Femia konsekwetnie wykorzystuje materiały ceramiczne do projektów, by tworzyć niepowtarzalną przestrzeń załamywania i odbijania światła. Płytki, szkło stosowane przez niego w wielu zrealizowanych projektach emanują światłem poprzez odbicie do otoczenia. Obiekty dzięki takim zabiegom stają się elementami przestrzeni miejskiej, która dzięki nim staje się żywa i dynamiczna. Budynki dzięki temu "wychodzą" do  ludzi, a ludzie dobrze się czują w zintegrowaniu z otoczeniem. Pan Alfonso porównuje swoje kompozycje do człowieka: na zewnątrz jest pozór, a  od wewnątrz - charakter.

Projekty wnętrz wykonane przez słynnego architekta możecie zobaczyć na stronie http://www.atelierfemia.com/en/category/interior-design/, natomiast budynki użyteczności publicznej tutaj: http://www.atelierfemia.com/en/category/public-buildings/. Zachwycające elewacje i bryły zobaczycie tutaj: http://www.atelierfemia.com/en/category/directional/

Alfonso Femia w swoich projektach idzie "pod prąd" współczesnej "wysokiej" architekturze, która zmusza do korzystania z powtarzalnych materiałów, które często gubią charakter miejsca, historię, sztukę. Alfonso Femia jest moim zdaniem współczesnym romantykiem, hojnym w dawaniu swoim obiektom wyrazistego charakteru i przynależności do ludzi, by wyrażały piękno i pobudzały emocje. Światło i przestrzeń pięknie harmonizują z otoczeniem. Ogromną radością było dla mnie uczestnictwo w spotkaniu z arch. Alfonso Femia podczas  Konferencji ARCHITEKTURA-ŚWIATŁO-PRZESTRZEŃ 2018.

Prezes Inspiracji Światłem – Krzysztof Nowakowski

 

spotkanie z Alfonso Femia

Spotkanie i bardzo ciekawą dyskusję poprowadził arch. Oskar Grąbczewski z katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Gościem specjalnym  Konferencji  była również Roberta Bussnelli, redaktor naczelna Magazynu IQD, który  w bardzo oryginalny sposób prezentuje świat architektury oraz architekt Justyna Smolec, autorka Strefy Wnętrze Otwarte.