Ładowanie

To znakomity przykład, jak  społeczność jednego z miast naszego regionu – Wysokiego Mazowieckiego, może być dumna z nowej odsłony zabytkowego kościoła, któremu nadaliśmy, jako Zespół Inspiracje Światłem, nowy wizerunek.

Projekt iluminacji już we wstępnym  etapie wizualizacji zakładał połączenie atrakcyjnego wyglądu  z komfortem postrzegania przejeżdżających ulicą  kierowców.

Projekt wymagał poznania historii kościoła, architektury, otoczenia i widoczności sylwety kościoła z daleka.

Przestrzeganie założeń projektowych i kryterium energooszczędności  musiało być  na wstępnym  etapie realizacji wspomagane  próbami doboru konkretnych opraw oświetleniowych. Znajomość wielu ich rodzajów na ogólnopolskim rynku – wraz z najnowszymi LEDowymi  oraz porównanie danych fotometrycznych i przetestowanie ich  pozwoliło wybrać  najbardziej optymalne. Etap prób potwierdził ich przydatność.

Możliwości techniczne  ledowych modułów ukazały atrakcyjne detale bocznych elewacji  we właściwym rytmie i  kontraście.

Oprawy te  odegrały również szczególną rolę w podkreśleniu  pierwszego planu kościoła, powodując lekko kontrastowe oświetlenie elewacji frontowej, zwieńczonej tympanonem, opartym na podwojonych  kolumnach.

 

 

 

Kolumny wyłaniają się uformowane inną barwą światła techniką „tła świetlnego”, która zmienia po zmroku architekturę obiektu, ukazując  lekką głębię w okolicy  kolumn. Zwieńczone łukami okna nad głównym wejściem do świątyni, zaakcentowane światłem dodają lekkości i majestatu frontonowi budowli, a święte obrazy z mozaiki, wypełniające te  okna,  znajdują swoje godne miejsce.

Niby  „ulotnie”  oświetlony krzyż na szczycie dachu świątyni podkreśla symbolikę świątyni.

Drugi plan stanowią symetrycznie zlokalizowane dwie wieże, które zostały oświetlone kaskadowo głównie od strony elewacji frontowej.

Hełmy, wieńczące wieże są oświetlone fragmentarycznie. Światło ślizga się na granicy widzenia  po wypukłych  powierzchniach wykonanych z miedzianej blachy. Ten zabieg sprawia wrażenie ulotności zanikając w mroku nieba. Oświetlenie w górnej części między wieżami podkreśla również geometrię dachu, zamykającą się  sygnaturką nad prezbiterium kościoła.

Ilość i barwa światła prawie w całości  ledowego zachowuje powściągliwość  i zwraca uwagę na energooszczędność i trwałość źródeł, jak też na to, aby techniczne szczegóły oświetlenia  nie były zauważalne.  Są dyskretnie ukryte w zaułkach, na gzymsach i w  posadzce.

Oprawy doziemne o asymetrycznej fotometrii i niewielkiej mocy 35W umieszczone naokoło  elewacji  pozwalają  na pełną prezentacje gabarytów obiektu.

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że rozwiązanie oparte  na technologii LED pozwoliło stworzyć iluminację o bardzo niskim poborze energii, zawierającej się w 1,6kW ( tyle co żelazko).

 

Iluminacja stanowi wizytówkę miasta i podkreśla jednocześnie przestzenność i czytelność architektonicznej kompozycji  kościoła. Tonacje barw ciepłych i białych wzajemnie się przenikających  idealnie ułatwiają   obserwację obiektu po zmierzchu, przyciągając  uwagę swoim ciepłem.

Wydobywający się z mroku kościół pw św.Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem  przyczynia się nie tylko do zmiany wizerunku tego miasta wieczorem, ale zapisuje się  charakterystycznym  punktem na mapie iluminacji obiektów zabytkowych naszego kraju, co wywołuje pozytywne skojarzenia i  chęć wejścia do środka.

 

Prace montażowe przeprowadził doświadczony  zespół elektroinstalacyjny  Ryszarda Jabłońskiego  z pobliskiego Szepietowa i  odpowiada on  za konserwację  i eksploatację  urządzeń świetlnych w przyszłości.